Show Summary Details

Page of
PRINTED FROM Who Was Who. © Oxford University Press, 2018. All Rights Reserved. Under the terms of the licence agreement, an individual user may print out a PDF of a single article in Who Was Who for personal use (for details see Privacy Policy).

Hannan, Williamlocked

Born 30 Aug. 1906; m; one d; died 6 March 1987

insurance agent

Education

North Kelvinside Secondary Sch

Career

MP (Lab) Maryhill, Glasgow, 1945–Feb. 1974; Lord Commissioner of HM Treasury, 1946–51; an Opposition Whip, Nov. 1951–53; PPS to Rt Hon. George Brown as First Sec. and Sec. of State for Economic Affairs, 1964–66, as Sec. of State for Foreign Affairs, 1966–68; retired from Parliament, General Election, Feb. 1974. Mem., British Delegation to Council of Europe. Town Councillor, Glasgow, 1941–45. Joined SDP, 1981

Recreation

music