1-20 of 601 results  for:

  • Medicine and health x
  • Sex: Female x
Clear all

Article

MP (Lab) Oldham East and Saddleworth, since Jan. 2011

Article

MD; FRCP, FFPH, FRCGP

Interim Director of Public Health, NHS London (Strategic Health Authority for London), 2006–07

Article

CBE 1988; FRCS; FRCA

Emerita Consultant Anaesthetist, Addenbrooke’s Hospital, Cambridge, since 1983

Article

CBE 2016

Executive Director, Institute of Health Visiting, since 2012

Article

FRCP, FFPH

Chief Wellbeing and Public Health Officer, Bupa, 2012–17

Article

DBE 2001 (CBE 1993); DL; MD, DSc, FRCPath, FMedSci; MRIA

Director of Research and Development, Health and Personal Social Services, Northern Ireland, 1997–2001; Professor of Neuropathology, Queen’s University of Belfast, 1979–97, now Emerita

Article

MP (Lab) Tooting, since June 2016

Article

PhD

General Secretary, 1994–97, Vice President, since 1997, Royal College of Midwives

Article

MD; FRCP

R. D. Lawrence Professor of Diabetic Medicine, King’s College London, since 1995

Article

MD (Paris)

Born 9 June 1836; d of Newson Garrett of Aldeburgh, Suffolk; m 1871, J. G. S. Anderson, JP (d 1907), shipowner and managing director of Orient Line of Royal Mail steamers; one ...

Article

CBE 2015; PhD; FRCP

Consultant Physician in HIV Medicine, and Director, Centre for Study of Sexual Health and HIV, Homerton University Hospital NHS Foundation Trust, since 2004

Article

CBE 1996; FRCOG

Born 12 Feb. 1932; d of William Anderson and Lily Adams; died 17 Feb. 2006

Consultant Obstetrician and Gynaecologist, Lewisham Hospital, 1967–97...

Article

CBE 2017

President, Royal College of Nursing, 2015–18

Article

DBE 2017 (CBE 2001); PhD; FRCN

Professor of Nursing, University of West London, 1997–2007, now Emeritus

Article

FFPH

Medical Director, NHS Greater Glasgow and Clyde, since 2012

Article

OBE 2009

Member (Lab), London Assembly, Greater London Authority, since July 2000 (London, 2000–04, North East, since 2004) (Chairman, 2008–09 and 2011–13; Deputy Chairman, 2009–11 and 2014–15)

Article

Midwife Lecturer, School of Nursing and Midwifery Studies, Cardiff University, 1998

Article

OBE 2006

Chairman, Pennine Care NHS Foundation Trust, since 2017

Article

OBE 2009; PhD; FMedSci

Professor of Medical Statistics and Clinical Trials, since 2008, and Director, School of Public Health, since 2018, Imperial College London; NIHR Senior Investigator, 2010–18, now Emeritus

Article

GCMG 2015

PC 2006; High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, 2009–14, and a Vice-President, European Commission, 2010–14 (Member, 2008–14); King of Arms, Most Distinguished Order of St Michael and St George, since 2019