1-20 of 21 results  for:

  • Science and technology x
  • Social welfare and reform x
Clear all

Article

PC 1987; President, Africa Matters Ltd, since 2016 (Chairman, 1998–2016); independent consultant on Africa and development to business and governments; company director

Article

CEng, FICE, FCIHT, FIEI

Article

PC 1993; DL; PhD

Article

4th Bt cr 1917, of Limpsfield, Surrey

independent consultant on migratory pests in agriculture, since 2006

Article

OBE 1999

Born 4 Aug. 1937; s of late William Sandeman Farquhar and Annie Preston Young Farquhar; m; two d ; died 11 Sept. 2017

JP; DL; engineer...

Article

a Deputy Speaker, House of Lords, 2002–12

Article

CBE 1992

Article

6th Bt cr 1805, of Dale Hall, Essex

marine consultant; Director, International Diamond Drilling, West Africa, since 1999; survey and inspection assignments, oil, gas and shipping services, Lagos, Nigeria, since 2000; Marine Superintendent/Consultant, Peacegate Oil and Gas Ltd, Lagos, Nigeria, since 2008

Article

Born Troon, Ayrshire 2 March 1924; er s of late Peter and Annie Howie, Troon; m 1951, Mairi Margaret (d 2005), o d of late Martha and John Sanderson, Troon; two ...

Article

consultant

Article

Born 7 Sept. 1926; s of late Mr and Mrs C. O. F. Jenkin; m 1952, Alison Monica Graham; two s two d ; died 20 Dec. 2016...

Article

company director

Article

DL

Article

KT 1997; PC 1979; FRSE 1984

Editor-in-Chief, Halsbury’s Laws of England, 1998–2015; Lord High Commissioner, General Assembly, Church of Scotland, 2005–06 and 2006–07; Lord Clerk Register of Scotland and Keeper of the Signet, since 2007

Article

Kt 1997; PC 1994

Article

OM 2002; AC 1998; Kt 1996; FRS 1979

Royal Society Research Professor, Department of Zoology, Oxford University, 1988–2002, now Emeritus; Fellow of Merton College, Oxford, 1988–2001, now Emeritus; President, Royal Society, 2000–05

Article

Article

Born 21 March 1923; d of James and Harriet Rowe-Hunter; m 1947, Alexander Douglas Ian Nicol (CBE 1985) (d 2009); two s one d...

Article

GBE 2011 (KBE 1987); FRS 1991; DL

Vice-President, Foundation for Science and Technology, 1994–2006 and since 2019 (Chairman, 2006–19)

Article