1-20 of 106 Results  for:

  • Published Online: 2023 x
Clear all

Article

Al-Qaq, Stephanie Jane, (born 3 March 1976), HM Diplomatic Service; Ambassador to Brazil, since 2022  

CMG 2023

HM Diplomatic Service; Ambassador to Brazil, since 2022

Article

Auld, Fergus Stephen, (born 17 Feb. 1973), HM Diplomatic Service; Ambassador to Azerbaijan, since 2022  

OBE 2015

HM Diplomatic Service; Ambassador to Azerbaijan, since 2022

Article

Bailey of Paddington, Baron, (Shaun Sharif Bailey), Member (C), London Assembly, Greater London Authority, since 2016  

Member (C), London Assembly, Greater London Authority, since 2016

Article

Ballhatchet, Oliver Ramsey, (born 6 March 1974), HM Diplomatic Service; Deputy High Commissioner, Chennai, since 2019, and Deputy Director, Investment in India, since 2022  

MBE 2017

HM Diplomatic Service; Deputy High Commissioner, Chennai, since 2019, and Deputy Director, Investment in India, since 2022

Article

Baugh, Simon Matthew, (born 23 Feb. 1977), Chief Executive, Government Communication Service, Cabinet Office, since 2021  

Chief Executive, Government Communication Service, Cabinet Office, since 2021

Article

Baxter, Jonathan Mark, (born 14 May 1967), Deputy High Commissioner, Nigeria, since 2023  

Deputy High Commissioner, Nigeria, since 2023

Article

Belknap, Dr Geoffrey, (born 20 June 1982), Keeper, Department of Science and Technology, National Museums Scotland, since 2022  

FRHistS, FLS

Keeper, Department of Science and Technology, National Museums Scotland, since 2022

Article

Borne, Élisabeth, (born 18 April 1961), Prime Minister of France, since 2022  

Grand Croix de l’Ordre national du Mérite 2022; Chevalier de la Légion d’honneur 2013

Prime Minister of France, since 2022

Article

Bradley, Neil Andrew, (born Aug. 1969), HM Diplomatic Service; Ambassador to Liberia, since 2020  

HM Diplomatic Service; Ambassador to Liberia, since 2020

Article

Brooks, Amanda Melanie, (born 23 April 1971), Director General, Trade Negotiations, Department for Business and Trade (formerly Department for International Trade), since 2021  

CBE 2020

Director General, Trade Negotiations, Department for Business and Trade (formerly Department for International Trade), since 2021

Article

Buckley, Jonathan Glen, (born 19 July 1991), Member (DemU) Upper Bann, Northern Ireland Assembly, since 2017  

Member (DemU) Upper Bann, Northern Ireland Assembly, since 2017

Article

Conlon, Stephen Austin, (born 1 Nov. 1975), HM Diplomatic Service; Ambassador to Turkmenistan, since 2023  

HM Diplomatic Service; Ambassador to Turkmenistan, since 2023

Article

Croft, Caroline Charlotte Ann, (born 6 June 1966), Director General, Employment with Economic Recovery and UK Governance, Government Legal Department, since 2023  

Director General, Employment with Economic Recovery and UK Governance, Government Legal Department, since 2023

Article

Cruddas, Leora Anne, Chief Executive, Confederation of School Trusts, since 2017  

CBE 2022

Chief Executive, Confederation of School Trusts, since 2017

Article

Dalton, (Ruth) Ashley (Charman), MP (Lab) West Lancashire, since Feb. 2023  

MP (Lab) West Lancashire, since Feb. 2023

Article

Davison, Nicole April, (born 6 Aug. 1968), HM Diplomatic Service; High Commissioner to Belize, since 2022  

HM Diplomatic Service; High Commissioner to Belize, since 2022

Article

Dixon, Samantha Kate, MP (Lab) City of Chester, since Dec. 2022  

MBE 2022

MP (Lab) City of Chester, since Dec. 2022

Article

Don, Natalie, (born 12 Feb. 1989), Member (SNP) Renfrewshire North and West, Scottish Parliament, since 2021; Minister for Children, Young People and Keeping the Promise, since 2023  

Member (SNP) Renfrewshire North and West, Scottish Parliament, since 2021; Minister for Children, Young People and Keeping the Promise, since 2023

Article

Dyke, Sarah Joanne, MP (Lib Dem) Somerset and Frome, since July 2023  

MP (Lib Dem) Somerset and Frome, since July 2023

Article

Eastaugh, Antony Robert, (born 21 July 1965), Director General (Immigration Enforcement), Home Office, since 2021  

CBE 2020

Director General (Immigration Enforcement), Home Office, since 2021